Changing Planet, Changing Health – nowa książka o wpływie zmian klimatu na zdrowie

| 2011-4-27

Przez ponad dziesięć tysięcy lat klimat Ziemi był stosunkowo stabilny – piszą Paul Epstein i Dan Ferber w swojej nowej książce „Changing Planet, Changing Health: How the Climate Crisis Threatens Our Health and What We Can do About It”. Jest to pierwsze wydawnictwo przeznaczone na rynek masowy, które skupia się na zdrowotnych skutkach zmian klimatu, takich jak częstsze fale upałów, wzrost liczby przypadków niektórych chorób zakaźnych, astmy, alergii oraz chorób drzew i roślin, w tym roślin uprawnych. 

Autorzy – dr Paul Epstein, dyrektor Centrum  Zdrowia i Środowiska Globalnego na Uniwersytecie Harvarda oraz Dan Ferber, pisarz naukowy – zamiast prostego wymieniania zagrożeń dla zdrowia, jakie niosą ze sobą zmiany klimatyczne opisują praktyczne rozwiązania problemu. Epstein, który przez lata pracował jako lekarz w biednych krajach, takich jak Mozambik, dokładnie wie, co się dzieje, gdy zagrożenia zdrowotne są pomijane. W przypadku zmian klimatu, zagrożenia te są obecnie realne.  Opowieść snuta przez Ferbera – doświadczonego  pisarza - rozpoczyna się w Mozambiku, gdzie pod koniec lat siedemdziesiątek Epstein wraz ze swoją żoną byli świadkami nagłego wybuchu epidemii cholery – choroby nieaktywnej w pozostałej części świata.

Książka Epsteina i Ferbera wyjaśnia, dlaczego od 1976 r. na świecie pojawiło się 40 nowych chorób, w tym HIV/AIDS, gorączka krwotoczna Ebola oraz ponowne przypadki cholery. Rita Colwell – znany  naukowiec – twierdzi, że mała forma bakterii V. cholerae, która powoduje cholerę, była obecna w stanie uśpienia w oceanach i ujściach rzek na całym świecie. Wzrost temperatury wody morskiej oraz wzrost jej nasycenia azotem i fosforem spowodowało przejście bakterii z hibernacji w stan aktywny. Rezultat mogliśmy obserwować w 1991 r., kiedy to epidemia cholery w Peru dotknęła pół miliona ludzi, z czego 15 tys. zmarło.

Skutki zdrowotne zmian klimatu są odczuwalne na całym świecie. Obserwuje się stały wzrost przypadków ciężkiej alergii i astmy – chorób wzmaganych przez podwyższony poziom dwutlenku węgla w atmosferze oraz zmiany temperatury oceanów. Zaletą książki jest opisywanie rzeczywistych przypadków, z których jasno wynika, że zagrożenia dla zdrowia ze strony zmian klimatu są realne oraz istnieje potrzeba skoordynowanych działań mających na celu łagodzenie ich skutków.

Zapraszamy do zapoznania się z wywiadami z autorem, które można znaleźć TUTAJ oraz TUTAJ.


Opracowanie: PFP Dialtransplant
Na podstawie: www.emagazine.com, www.climatecentral.org